2003 Ainslie Senior Squad

First Grade

 

The Club appointed former St Kilda AFL player Brett Knowles as coach for two seasons.

 

The AFL Canberra First Grade competition consisted of 8 Clubs, Ainslie, Belconnen, Eastlake, Queanbeyan, Sydney Swans Reserves, Tuggeranong, Wagga and Weston Creek.

 

Ainslie Finished in third place after the home and away games with 11 wins and 7 losses.

 

Ainslie played Queanbeyan in the First Semi-Final but were defeated by 28 points to finish fourth. Ainslie led at half time by 2 goals but a strong third term by Queanbeyan in which they kicked 7 goals to nil sealed the game.

Final score: Ainslie 11.12-78 def by Queanbeyan 16.10-106

Goal kickers for Ainslie: Singh 4, Langan 2, Paine 2, Kavanagh 1, Knowles 1, Schuck 1

Best: R Langan, B Knowles, P McGrath, N Paine, B Singh, J Forsyth

 

Ainslie players to represent the ACT were James Kavanagh, Lucas Matthews, Peter McGrath, Todd Pulford and Joel White.

 

Ainslie players selected in the AFL Canberra Team of the Year were Brett Knowles, Lucas Matthews and Peter McGrath.

 

James Kavanagh was the Club’s leading goal kicker in First Grade with 42 goals.

 

Captain/Coach: Brett Knowles

 

Second Grade

 

Ainslie Second Grade finished in fourth position after the home and away games with 6 wins and 9 losses.

 

Ainslie were defeated in the First Semi-Final by Eastlake to finish fourth.

Final score: Ainslie 11.12-78 def by Eastlake 14.12-96

 

Coach: Matt Conway

Captain: Tom Munyard

2003 Ainslie Under 18 Team

The Ainslie Under 18s finished in third place after the home and away games with 15 wins and 3 losses

 

They were relegated to fourth place after losing the First Semi-Final against Belconnen by 4 points.

Final score: Ainslie 7.2-44 def by Belconnen 7.6-48

 

Coach: Scott Gibson

Captains: Jason Kocmar, Jack Foster

Manager: Lyndon Hirst

 

District Division

 

Ainslie played in the AFL Canberra District Division 1 competition. After the Home and Away games Ainslie missed the finals finishing in sixth position with 3 wins and 13 losses.

 

Captain/Coach: Gavin Pound

 

 

Women

 

With the Ainslie Women’s team having a high turnover of players and loss of experience the team did not win a game and finished at the bottom of the table.

 

Coach: Shane Gnaden

Managers: Daphne Hamilton, Lyn Randall

Club Awards

 

First Grade

Best & Fairest: Peter McGrath

Runner Up B&F: Joel Forsyth

Clubman Award: Reece Langan

Coach’s Award: Daine Harrison

Rising Star: David Jackson

Past Player’s Award: Peter McGrath

 

Second Grade

Best & Fairest: Wade Carruthers

Runner Up B&F: Andrew Wainwright

Best Club Person: David Jackson

Player’s Player: Cassidy Fitzclarence

 

Under 18

Best & Fairest: Jason Kocmar

Runner Up B&F: Shaune Austin

Best Club Person: Matthew Barber

Most Promising Player: Brad Richards

 

District Division

Best & Fairest: Phil Henderson

Runner Up B&F: Justin Fromm, Mark Jillard

Most Consistent: Bill Kay

Coach’s Award: Rod Foran

 

Women

Best & Fairest: Andrea Schmuck

Runner Up B&F: Dani Curcio

Most Improved: Bryony Webster

Coach’s Award: Natalie Randall

Encouragement Award: Nicole Sherman

 

Other Awards

Bev Trebilcock Award: Glenn Smith

Richard Fleming Memorial Award: Brent Rebecca

Most Prominent Clubman: Gavin Pound

Jaws Award: John Smith

FOOTBALL - EVENTS- HISTORY - REGISTRATION - SOCIAL CLUB - GAME STATS - PLAYERS -MERCHANDISE

© 2015 by Ainslie Football